Auto do ślubu

Chcecie by Wasza wspólna podróż zaczęła się jak najlepiej i dodatkowo miała piękną oprawę? Najważniejsze tego Dnia to być o czasie.

Jakie auto?

Zastanawiacie się pewnie czym jechać do ślubu. Wybór jest bardzo duży a zawęzić go trzeba do 4 propozycji – dorożka/bryczka; auta nowoczesne osobowe; auta retro; limuzyny.

auto_01

Być może wyznacznikiem będzie cena. Widełki cenowe można określić w dwóch

ramach – do 1000 zł auta nowoczesne i powyżej 1000 do nawet 3000 pozostałe.

Gdy już zawęzicie swoje poszukiwania pozostaje jeszcze wybór konkretnego auta i koloru. Jakie auto – decyzja bardzo indywidualna aczkolwiek podyktowana powinna być kilkoma wskazówkami o których później. A kolor? Czasami całe wesele utrzymane jest w konkretnej kolorystyce, konwencji warto wtedy byście i auto wybrali tworzące spójną całość z innymi elementami ślubu i przyjęcia. Na pewno wśród dostępnej na rynku oferty znajdziecie ten środek transportu, który spełni Wasze oczekiwania.

O czym pamiętać – praktyczne wskazówki.

- Przy wyborze auta kierujcie się jego rozmiarami i miejscem jakie będziecie mieli z tyłu. Najczęściej w drodze autem towarzyszą Wam Świadkowie. Oznacza to, że jedziecie w pięć osób. Jeśli planujesz mieć rozłożystą suknię a Pan Młody lubi chodzić na siłownię – może być Wam mało komfortowo. W tej sytuacji najlepiej jest albo jechać limuzyną albo zorganizować dla Świadków drugie auto – najlepiej tej samej marki, ale w innym kolorze.

- Jeśli decydujecie się na auto typu kabriolet pamiętajcie, by miało możliwość rozłożenia dachu. Pogoda jest to jedna z niewielu spraw, której na ślubie i weselu nie da się zaplanować.  A zmoknięci na pewno nie będziecie się już dobrze bawić.

- Gdybyście decydowali się na podróż karetą, dorożką czy bryczką pamiętajcie, że odległości kościoła i sali powinny być niewielkie. Ten środek transportu będzie znacznie wolniejszy od auta. Na uwadze trzeba mieć także wytrzymałość ciągnących Was koni. Jakie więc może być wyjście kiedy sala jest daleko a Wy bardzo chcielibyście w tą podróż udać się właśnie zaprzęgiem konnym? Należy wynająć transport dla koni i lawetę dla powozu. Wówczas z od kościoła odjedziecie powozem, potem przesiądziecie się w auto i w umówionym miejscu znowu wsiądziecie do powozu

- Wybierając duże auto zastanówcie się czy będzie ono w stanie zmieścić się w uliczce dojazdowej do Waszego miejsca zamieszkania oraz pod kościołem czy na sali weselnej.

auto_02 

Sporządzenie umowy, ustalenia z wynajmującymi auto

Sporządzając umowę musicie zwrócić uwagę na wiele punktów. Starajcie się, aby na umowie znalazły się wszystkie ważne informacje. Wszystkie ustalenia muszą być spisane ponieważ tylko w ten sposób będziecie mogli w razie jakichkolwiek kłopotów dochodzić swoich praw.

Przy omawianiu wynajmu auta ważne są takie informacje jak:

- ustalenie czy jest limit przejechanych km i w jaki sposób są rozliczane km za przejazd po za miasto, w dalekie trasy

- czy dekoracja jest w cenie lub czy można ją wykonać

auto_03

- co jest do Waszej dyspozycji w barku w limuzynie a za co trzeba płacić

- Podstawowe informacje to Wasze dane oraz dane wynajmującego, rodzaj i kolor auta, data zlecenia.

- Czas wynajmu auta – musicie mieć podane czy w czas wynajmu wliczony jest dojazd i powrót auta do bazy czy też może jest on liczony dopiero od momentu podstawienia pod wskazany adres. W pierwszej sytuacji – dla klienta mniej korzystnej – od podanych do Waszej dyspozycji godzin należy odjąć czas potrzebny na dojazd i powrót auta. Może się okazać, że pozostaje go Wam niewiele i potrzebne są dodatkowe godziny.

- Dodatkowe godziny – zawsze musi być podana kwota za kolejną godzinę  - powyżej ustalonego na wynajem czasu. Warto wynegocjować, by kolejna godzina była naliczona dopiero po 15 minutach. Jest to czas na wyjęcie kwiatów, prezentów.

- Trasa przejazdu oraz godzina podstawienia auta - przy podawaniu nazw miejscowości nie zapomnijcie dopisać w jakim powiecie się dana miejscowość znajduje. Bardzo łatwo jest o błąd i auto może pojechać nie tam gdzie trzeba. Warto też wcześniej obmyślić trasę alternatywną na wypadek remontu, korka czy innego nieprzewidzianego zdarzenia.

- Jeśli jest dekoracja w cenie – opisać jaka. To samo tyczy się barku w limuzynach.

- Pod koniec -  kwota do zapłaty oraz wysokość zaliczki.

- Ostatnim punktem umowy powinny być ustalenia dotyczące niewywiązania się którejś ze stron umowy.

auto_06

Przed dniem ślubu warto zastanowić się nad tym:

- kto i jaką dekorację będzie robił. Zaplanować musicie czas na jej wykonanie lub zapytać dekoratora/florysty, ile czasu będzie potrzebne do jej wykonania,

- zastanowić się musicie kiedy i kto będzie się rozliczał za auto. Starajcie się nie brać tego na siebie. Jeśli korzystacie z pomocy konsultanta ślubnego zrobi to za Was ta osoba. Jeśli nie – zlećcie to Świadkowi,

- pamiętajcie też o tym, że auto trzeba będzie dość szybko zwolnić i wyjąć z niego kwiaty, prezenty, Wasze rzeczy. Również w tej sytuacji może pomóc Wam konsultant. Mogą to być też Świadkowie, a jeszcze lepiej by były to ich osoby towarzyszące. Przy pierwszym bowiem toaście powinni Świadkowie powinni bowiem Wam towarzyszyć.

- ustalcie także kto będzie miał kontakt z kierowcą auta i poinformuje go, że goście już są na sali i możecie podjeżdżać.

auto_05 

Autor:

Magdalena Sotomska - konsultantka ślubna

Studio Projektów Ślubnych NEUTRINO http://studioprojektowslubnych.pl/