Suknia, którą wybierzesz zapewne już od dawna jest w Twojej wyobraźni. Każda z Was drogie Panie Młode marzy, by tego dnia wyglądać olśniewająco. Oczywiście na całość składa się wiele elementów, ale niezaprzeczalnie zwracającym największą uwagę jest suknia.
Większość z Was, drodzy panowie, zakładając garnitur do ślubu, planuje użyć go jeszcze wielokrotnie, przy różnych nadarzających się okazjach. Jeśli szukacie jednak stroju szczególnego, tylko na tę okazję polecamy smokingi, które z odpowiednią koszulą, muchą i pasem, dadzą Wam poczucie bycia gwiazdami wieczoru.
Musicie sobie odpowiedzieć na kilka pytań jeśli rozważacie ten wybór.
Zakup w salonie oznacza, że trzeba suknię zamówić dużo wcześniej – czasami nawet pół roku. Wiąże się to z wpłatą zaliczki – około 50% wartości. Suknia w salonie z zagranicznymi modelami jest sprowadzana bezpośrednio od producenta, a później jedynie dopasowywana do Waszej sylwetki. Kupując gotową suknię macie prawie 100% pewność, że dany model będzie wyglądał tak jak na zdjęciu w katalogu i tak jak podczas przymiarki.
Na przymiarki często trzeba się umawiać telefonicznie, ze względu na duże zainteresowanie. W niektórych salonach można mierzyć tylko określoną ilość modeli – co jest oczywiście zrozumiałe ze względu na czas, który jest na to potrzebny i ilość innych przyszłych Panien Młodych czekających w kolejce. Podczas przymiarki możecie zakładać na siebie model za duży lub za mały – salony nie są przecież w stanie mieć pełnej rozmiarówki z każdego rodzaju sukni.
Przy sukniach sprowadzanych zazwyczaj nie ma możliwości wprowadzania zmian. W modelach szytych w naszych rodzimych salonach niejednokrotnie można wprowadzać zmiany (np. doszycie ramiączek, dodanie/usunięcie aplikacji itd.) ponieważ suknie te są szyte na miarę.
Zakup w salonie umożliwia Wam także ubranie się już prawie w całości, można bowiem w nim kupić buty, bolerka, halki, biżuterię.
Koszt sukni – zaczyna się od około 1500 zł (polskie) - 2500 zł (zagraniczne), a cena końcowa może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Chyba, że trafimy na wyprzedaże gdzie wybrane modele można kupić po okazyjnych cenach. Musicie jednak wiedzieć, że są to najczęściej pojedyncze modele wystawowe. W wielu salonach można umówić się na płatność w ratach.
Szycie u krawcowej - suknia jest szyta na miarę, a miara zdejmowana jest dość blisko terminu ślubu, by suknia była jak najbardziej dopasowana do sylwetki. Cena sukni nie jest wygórowana (1300 – 2000 zł) ponieważ krawcowa nie musi utrzymywać salonu i jego pracowników, a każdy model jest indywidualnie przygotowany na konkretne zamówienie.
Musicie liczyć się z tym, że suknię zobaczyć dopiero na pierwszej przymiarce – więc to trochę tak, jakby kupować kota w worku. Czasami z materiałów, koronek, które aktualnie ma krawcowa nie jesteście w stanie zdecydować się na te, które mają być użyte do szycia Waszej sukni. Wówczas należy zadbać o kupno materiałów samemu. Suknia powstaje na podstawie zdjęć, które dostarczycie krawcowej , pamiętajcie więc by były one dobrej jakości.
Szycie u krawcowej jest dobrym pomysłem dla tych z Was, które nie mają jasno sprecyzowanego wyglądu swojej sukni lub niekoniecznie chcą, by wyglądała ona identycznie jak na zdjęciu z katalogu. Jednocześnie też jest to niedrogi sposób, by wyglądać tego dnia olśniewająco.
Wypożyczenie sukni nie jest też złym pomysłem, a pozwala na sporą oszczędność. Suknie są zazwyczaj wypożyczane za połowę wartości danego modelu. Są to oczywiście modele z tzw. wieszaków czyli te, które na co dzień są przeznaczone do przymiarek. Stąd też nie każda z Was znajdzie coś dla siebie ze względu na zawężoną rozmiarówkę. Suknię należy wcześniej zarezerwować. Przed ślubem jest ona dopasowywana do Waszej sylwetki i dostarczana Wam czysta i gotowa do założenia. W zależności od salonu suknię możemy oddać brudną lub po wypraniu. Minusem tego wyboru jest opłata za zniszczenie sukni. A niestety, suknie dość często ulegają porwaniu. Czy więc warto całą noc poświęcić na to, by uważać na strój a nie na to by dobrze się bawić?
Ostatnia już opcja - kupno sukni używanej. Niejednokrotnie można odkupić suknię, po bardzo atrakcyjnej cenie. Prawdą jest, że suknia taka założona była raczej nie więcej niż dwa, trzy razy – na wesele oraz na sesję plenerową czy studyjną. O ile nie jest ona zniszczona i spełnia nasze oczekiwania – jak najbardziej – warto skorzystać. Jednakże przed zakupem dokładnie ją obejrzyjcie i zamierzcie.
Jak dobrze wiecie moda, w tym także ślubna, zmienia się z roku na rok. Nie patrząc jednak na to czy jesteście modowymi liderkami czy też zbytnio nie interesują Was nowinki i podążacie swoją drogą musicie przyszłe Panie Młode zdecydować się najpierw na fason sukni. Jest ich kilka a każdy ma swoje „zadanie” w podkreślaniu Waszej sylwetki.
Model klasyczny
Jest to dwuczęściowy strój – czyli gorset uwydatniający biust oraz spódnica – najczęściej rozszerzająca się ku dołowi, która niejako wysmukla i wydłuża oraz zakrywa biodra. Dopasowany gorset podkreśla wcięcie w talii. Ten rodzaj powinny więc wybierać te z Was, które mają typową sylwetkę i są przeciętnego wzrostu. Suknia ta może być albo bardzo skromna – z gładkiego materiału, bez zdobień lub wręcz przeciwnie – bardzo strojna – z draperiami, koronkami czy kryształkami.
Fason w literę „A” – pasujący praktycznie wszystkim kobietom. Jak sama nazwa wskazuje jest to model, który jest dopasowany w biuście i poszerza się ku dołowi.
Styl Emipre
Są to sukni odcięte pod biustem, uszyte z miękkich materiałów, które opływają sylwetkę. Odcięcie często zaznaczone jest ozdobną tasiemką czy innym rodzajem pasmanterii. Wydłuża sylwetkę a jednocześnie maskuje brak wcięcia w tali. Dobrze w tym modelu wyglądają kobiety o wyższym wzroście.
Model Syrena
Jest to suknia dla tych z Was, które mają nienaganną figurę – dość wąską talię i wyraźnie zaznaczoną linię bioder oraz biust. Obcisły krój sprawia, że suknia taka jest bardzo zmysłowa – przylega do ciała poczynając od biustu a kończąc na udach, gdzie zaczyna się delikatnie rozszerzać.
Model Princess
Jest to ta suknia, o której marzą wszystkie małe dziewczynki, ponieważ wygląda ona niczym balowa suknia Kopciuszka. Choć piękna – nie pasuje każdej Pani Młodej, a zwłaszcza bardzo wysokiej lub też wyjątkowo szczupłej. Suknia ta szyta z pionowych cięć wysmukla i wydłuża sylwetkę. A dopasowana góra pięknie eksponuje talię. Dół jednak jest dość obszerny, dlatego też drobne, niskie kobiety mogą się w niej czuć przytłoczone.
Tak jak i Pani Młoda, tak i przyszły Pan Młody musi sobie odpowiedzieć na pytanie jaki rodzaj ubioru chciałby mieć na sobie w ten szczególny dzień.
Garnitur jest bezpieczną i ponadczasową formą. Jego zaletą jest to, że założycie go Panowie ponownie na wiele innych okazji. Najczęściej do tego stroju dokładamy kamizelkę z ozdobnym fularem czyniąc z niego zestaw bardziej odświętny niż typowy garnitur. Kamizelka i fular bardzo często nawiązuje do elementów stroju lub dodatków, które ma Pani Młoda.
Elegantszą formą garnituru jest surdut – czyli przedłużana marynarka najczęściej w ciemnym kolorze z gładkiej tkaniny. Do tego wysoko zapinana kamizelka w kolorze szarym, biała koszula, spodnie w drobne prążki i pod szyją fular. Pan Młody będzie wyglądał bardzo elegancko i dostojnie.
Dla tych panów, którzy chcą pokusić się o ponadczasową elegancję, proponuję smoking lub frak. Oba te stroje pasują na wesela (przyjęcia) odbywające się raczej późnym wieczorem.
Smoking to przede wszystkim biała koszula z łamanym kołnierzem, oraz pas i mucha. Marynarka ma atłasowe lub jedwabne klapy, a na spodniach jest czarna lamówka wzdłuż szwu. Kolor pasa i muchy muszą ze sobą współgrać. Najbardziej popularny, to kolor bordo i czarny. Jednakże coraz częściej i tu można zauważyć odstępstwa, na które być może warto się pokusić, by odmienić nieco ten oficjalny strój. Dodatkami powinny być czarne spinki do mankietów, zegarek na czarnym pasku oraz biała chusteczka
Najbardziej elegancki strój to frak. Jest to marynarka o przedłużanych połach, której nigdy się nie zapina, kamizelka oraz spodnie. Nieodzownym elementem tego stroju są czarne lakierki.
Spodnie zwężają się delikatnie ku dołowi, a ozdabia je błyszcząca lamówka. Kamizelka zawsze biała, koszula także biała z usztywnionym przodem.. No i oczywiście mucha. Jeśli chcecie być wierni tradycji tego stroju, na głowie powinniście mieć cylinder
Musicie pamiętać, że mimo iż panom łatwej się ubrać nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę. Często trzeba robić niewielki poprawki, skracać, wydłużać – nie ma sensu się stresować robiąc to przed samym ślubem.
Jeśli jesteście panowie wyjątkowo wysocy, niscy lub z innych powodów nie możecie dobrać dla siebie stroju warto pokusić się o szycie garnituru, fraka czy smokingu na miarę. Dobry męski strój musi leżeć jak ulał.
Autor:
Magdalena Sotomska - konsultantka ślubna
Studio Projektów Ślubnych NEUTRINO http://studioprojektowslubnych.pl/